Home » Products » Applicators » FMP
| Edition | Magnum |
| Feed | Front-feed |
| Feed system | Pneumatic |
| Working height | 135.8 ±0.02 mm (5.35 in) |
| Stroke | 30 / 40 mm (1.18 / 1.57 in) |
| Cable cross-section | Max 16 mm² (5 AWG) |
| Terminal pitch | Variable depending on the installed cylinder |
| Terminal thickness | Max 1.5 mm (0.059 in) |
Magnum FMP applicators are designed for front terminal feeding while maintaining high performance up to 16 mm². Compact and robust, they ensure quick die access and easy adjustment for structured production.