Home » Products » Applicators » MRF
| Edition | Restyling |
| Feed | Front-feed |
| Feed system | Mechanical |
| Working height | 135.8 ±0.02 mm (5.35 in) |
| Stroke | 30 / 40 mm (1.18 / 1.57 in) |
| Cable cross-section | Max 10 mm² (7 AWG) |
| Terminal pitch | Max 27 mm (1.06 in) |
| Terminal thickness | Max 1.2 mm (0.047 in) |
Designed for more structured applications, MRF combines power and ease of use. Its front customization makes it perfect for dedicated machine layouts, while micrometric adjustment and integrated piece counter ensure process control and effective maintenance planning.