Home » Products » Applicators » MRS
| Edition | Restyling |
| Feed | Left-side feed |
| Feed system | Mechanical |
| Working height | 135.8 ±0.02 mm (5.35 in) |
| Stroke | 30 / 40 mm (1.18 / 1.57 in) |
| Cable cross-section | Max 10 mm² (7 AWG) |
| Terminal pitch | Max 27 mm (1.06 in) |
| Terminal thickness | Max 1.2 mm (0.047 in) |
MRS is the ideal applicator for medium-to-large cross sections where robustness and precision are essential. The cast-iron structure and front-mounted dies ensure stability and accessibility, while continuous adjustment allows quick adaptation to different terminals while maintaining high crimp quality.