Home » Products » Crimping Machines » P120i
0,00 €
Out of stock
| Force | 120kN (26977 lbf) |
| Working Height | 135.8 ±0.02 mm (5.35 in) Applicators 212 ±0.02 mm (8.35 in) Dies |
| Stroke | 30 / 35 / 40 / 50 mm (1.18 / 1.38 / 1.57 / 1.97in) |
| Power | 4.2 kW (5.5 hp) |
| Power Supply | 3×230 – 3×400 V |
| Voltage | 230 – 400 Vac |
| Frequency | 50 – 60 Hz |
| Certification | CE |
P120i combined power and inverter technology to deliver precise and reliable crimps. Available in manual or automatic versions with protective guarding and optimal visibility, it offered customization of height, stroke and accessories. Now replaced by P150i, which enhances performance, display control and flexibility to meet modern production requirements.